Süt Damlam


Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers


Kerim.. 8 Aylık olma yolunda.. Yaşı bile yokken ortada karakteri olduğu aşikar. İstemediği bir davranış biçimini asla ve kat'a kabul ettiremediğimiz bir hali mevcut mesela.

-Ben burdayım!- demenin ayak seslerini çoktan işittik ondan. Henüz konuşamıyor olmanın şuuru ile kendini ifade etme yollarını arayıp bulduğu besbelli. Çok da başarılı bu hususta.

Onu almamız gerektiği zamanları, sıkıldıysa oyalama taktiklerini değiştirmemiz gerektiğini, bazen yemek yemek istemediğini, her önüne sunulanı koşulsuz kabul etmeyeceğini, eğlenmek istediğini, bazen sadece oynaşmak istediğini, ilgi istediğini, uykusu gelince en sevdiği oyuna bile tepkisiz ve ilgisiz kaldığını, ağbisini çok sevdiğini, bunu fazlaca belli ettiğini, babasına düşkünlüğünü, dış kapının kapanma ve açılma sesine pür dikkat kesildiğini, seslere duyarlılığını, kızdığımızda anlayıp dudak bükerek ağladığını, kalabalıktan hoşlandığını, ağrı eşiğinin yüksek olması sebebiyle annesine çektiğini, hastalığa tahammülsüzlükle gene annesine benzediğini, açlığa tahammülsüzlükle babasına çektiğini şuncacık ayda bize anlatabilmeyi başardı mesela.

Kısa Kısa 

07-02-2011 Ada (Allah) dedi.
05-02-2011 Kerim teyzeleri ile muhabbetten sonra alk-alkı (alkış) demeye başladı ve ertesi gün boyuna ak (Bak) dedi.
01-02-2011 Mama gelirken çok heyecanlı. Ma-ma-ma dyerek mamaya ilgisini gösterdi.
31-01-2011 Kerim net olarak bugün emekledi.Ama hala kaygan zeminde kaykılarak gitme huyundan vazgeçmedi.
16-01-2011 Kapı zili çalınca dikkat kesildi. Sanırım babasını bekliyor. Kapıyı açınca da a-a-a (al) sesleri ile apartmanı birbirine katıyor.
10-01-2011 Ga-ge-ga (gel-gel-gel) ve hee-e (hey) çıktı ağzından. Dış kapıya çok düşkün. Kapı zili çaldığı an pür dikkat kapıya yöneliyor, gözler merakla bakıyor ve kulaklar dikilmiş vaziyette. Kim gelecek diye bekliyor.
06-01-2011 Selim'in tepsisini görünce yalanıp, cıkcık sesler çıkardı. Anlaşılamayınca gürsesiyle mam-mam-mam ile belli etti derdini.
11-12-2010 Kerim'in ilk net iletişimi.. ilk sözlüğü sarf etme çabası A-a-a (al-al-al)
08-12-2010 Bugün Kerim ilk dişini çıkardı.